Pytania do fotografa ślubnego

Przejrzeliście już portfolio fotografa i znacie jego styl pracy ale nurtuje Was jeszcze wiele zagadnień i nasuwa się mnóstwo pytań? Na podstawie moich wieloletnich doświadczeń przygotowałem dla Was zestaw najistotniejszych pytań dotyczących współpracy z fotografem ślubnym.

Spis treści:

W jakim stylu wykonujesz zdjęcia ślubne?

Jest to styl o zacięciu reporterskim. Z racji tego, że są to zdjęcia z tak radosnych chwil Waszego życia staram się zawsze tworzyć jasne, ciepłe kadry. Wielu klientów widząc moje zdjęcia od razu rozpoznaje mój styl fotografowania i postprodukcji. Mogę zapewnić, że każdy następny klient otrzyma gotowy materiał w tym samym, niezmiennym stylu. Dla mnie bardzo ważną sprawą jest zachowanie spójności w przedstawionej przeze mnie historii.

Ile godzin pracujesz w dzień ślubu i wesela?

Zazwyczaj podstawowa umowa zawiera 12 godzin pracy fotografa ślubnego. I zazwyczaj taka ilość godzin wystarczy aby zrobić pełnowartościowy materiał fotograficzny. Wówczas towarzyszę Wam podczas przygotowań, błogosławieństwa, ślubu, wesela, mini sesji w trakcie wesela, oczepin.

Czy posiadasz pozwolenie na fotografowanie ślubu w kościele?

Tak. Posiadam takie pozwolenie. Fotografowałem w setkach kościołów na terenie całej Polski. Doskonale wiem jak się poruszać w tego typu przestrzeniach tak, żeby nie zaburzyć porządku uroczystości a zarazem wykonać bardzo dobry materiał fotograficzny.

Czy robisz zdjęcia podczas przygotowań Młodej Pary?

Tak. Podstawowa wersja umowy zawiera fotografowanie już od przygotowań Pary Młodej. Coraz częściej moi klienci decydują się na przygotowania w jednym miejscu (np. w hotelu – gdzie odbywa się przyjęcie weselne). Wówczas jest dużo czasu na świetne, bez spinki zdjęcia a przede wszystkim sesja portretowa Pary Młodej. Ale nie ma żadnego problemu żeby zrobić zdjęcia z przygotowań w domach rodzinnych.

Czy wykonujesz zdjęcia typu First Look?

Tak. Tak. Tak.

To jest piękna moda, która przywędrowała prawdopodobnie zza oceanu. To jest ten moment w dniu Waszego ślubu, gdzie możecie przez dłuższą chwilę spojrzeć sobie w oczy, nacieszyć się swoim widokiem, przytulić się, coś szepnąć do ucha… Na prawdę warto zaplanować ten moment. Mogę zapewnić, że zdjęcia z tej chwili będą przepełnione pięknymi emocjami!

Czy robisz (kiedy) zdjęcie grupowe?

Zdjęcie grupowe to bardzo ważna sprawa dla mnie jako fotografa ślubnego. Zawsze zbieram Waszych gości do wspólnej fotografii, niezależnie od tego czy jest ich 50 czy 200 osób.

Zdjęcie grupowe najłatwiej i najszybciej można zrobić zaraz po wyjściu z kościoła – na schodach. Jeśli ślub jest w plenerze to takie zdjęcie można zrobić na łonie natury lub w lokalu, korzystając dodatkowo z krzeseł lub ławek. Możecie być pewni, że moje wieloletnie doświadczenie pomaga mi w szybkim ogarnięciu nawet bardzo dużej grupy.

Czy wykonujesz sesję zdjęciową z naszymi gośćmi w trakcie wesela?

Zawsze proponuję swoim Parom Młodym żeby poświęcili kilkanaście minut w trakcie wesela na pozowane zdjęcia ze swoimi gośćmi. Jest to świetna pamiątka dla Młodej Pary ale przede wszystkim dla Gości. Para Młoda może później te zdjęcia rozesłać wraz z podziękowaniami za świetną, wspólną zabawę. Na taką sesję w trakcie wesela warto poczekać jakieś 2/3 godziny od pierwszego tańca – trzeba dać czas swoim gościom na rozluźnienie – wówczas zdjęcia są bardziej spontaniczne i naturalne.

Dobrze jest też wcześniej zadbać o specjalnie przygotowane miejsce do tego typu sesji. Może to być odrobina przestrzeni w sali weselnej albo oryginalna ścianka w ogrodzie. Jeśli nie do końca wiecie jak to zorganizować najlepiej skontaktować się z fotografem lub florystką lub z właścicielem sali weselnej.

Czy można zrobić sesję plenerową w dniu ślubu?

Wg mnie – jeśli tylko są dobre do tego warunki – taka sesja to konieczność. Zawsze staram się wyciągnąć Młodą Parę z przyjęcia na kilka chwil, żeby złapać magiczne promienie zachodzącego słońca i niepowtarzalną energię, która dzieje się tylko w dzień wesela. Jest wiele lokali weselnych wokół których są niesamowite przestrzenie do tego typu sesji.

Czy wykonujesz tylko sesje ślubne?

Zdjęcia ślubne to moje główne zajęcie. Ale wykonuję również sesje rodzinne, portretowe, biznesowe. Posiadam własne studio fotograficzne w Lublinie, w którym mogę zrealizować wszelkiego rodzaju projekt fotograficzny.

Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?

Najczęściej wykonuję sesje narzeczeńskie dla moich Par Młodych, którym później towarzyszę podczas ślubu i wesela. Jest to czas kiedy możemy zrobić świetne zdjęcia ale też moment na lepsze zapoznanie się nawzajem. Młoda Para w dzień ślubu czuje się pewniej przed obiektywem. Taką sesję mogę też wykonać całkowicie niezależnie – jako osobna usługa.

Sesja narzeczeńska trwa 2 godziny. Zazwyczaj jest to spacer w trakcie którego zatrzymujemy się w różnych miejscach aby jak najlepiej wykorzystać panujące tam warunki.

Czy możemy wybrać miejsce poślubnej sesji plenerowej?

Możecie sami wybrać miejsce sesji plenerowej. Jestem otwarty na nowe wyzwania i nawet najbardziej szalone pomysły. Z racji tego, że kocham wędrówki górskie bardzo często trafiają do mnie pary, które podzielają moje uczucie. Zdarza mi się wyjechać nad jezioro, nad morze. Najczęściej robię sesje w lesie, nad wodą i innych pięknych okolicznościach przyrody.

Są też pary, które oczekują od fotografa aby to on zaproponował im najlepsze miejsce na poślubną sesję plenerową. I wtedy oczywiście służę pomocą i doświadczeniem. Bardzo chętnie wysłucham – jakie są Wasze preferencje i znajdę najlepsze rozwiązanie.

Ile zazwyczaj trwa poślubna sesja plenerowa?

Taka sesja trwa 3 godziny. Jeśli chcecie sesję w górach czy nad morzem wówczas czas się oczywiście wydłuża chociażby dlatego, że trzeba tam dojechać ale też już na miejscu sesja trwa dłużej. Sesje wyjazdowe są wyceniane indywidualnie po zapoznaniu się ze wszystkimi szczegółami. P.S Chętnie zrealizuję Wasz najbardziej zwariowany pomysł na sesję fotograficzną!

Jak się przygotować do poślubnej sesji plenerowej?

Żeby dobrze czuć się przed obiektywem na pewno należy zadbać o każdy detal Waszego wyglądu. Kobieta czuje się piękna i pewna siebie jak zadba o profesjonalny makijaż a mężczyzna czuje się dobrze jak zadba o piękny bukiet dla swojej kobiety 😉

Do pełni szczęścia potrzeba jeszcze Waszych szczerych uśmiechów i czułych gestów, odrobina promieni słonecznych a wtedy zaczyna dziać się MAGIA.

Co robimy jeśli w dzień sesji plenerowej jest paskudna pogoda?

Jeśli chodzi o ustalenia ostatecznego terminu sesji plenerowej, zawsze wybieramy wstępnie jakąś datę. Następnie w dzień poprzedzający sesję sprawdzamy prognozę pogody. Jeśli zapowiada się zła pogoda wówczas przesuwamy termin na inny – dogodny dla wszystkich.

Co jeśli nigdy nie staliśmy przed obiektywem i jesteśmy nieśmiali?

Wszyscy na początku się wstydzą i czują onieśmielenie. I to jest naturalne. Ja zawsze daję swoim parom tyle czasu ile trzeba żeby “zaprzyjaźnili” się z obiektywem. Jako fotograf ślubny pracuję już ponad 20 lat i dokładnie wiem jak sprawić aby ludzie poczuli się komfortowo przed moim obiektywem. Zapewniam Was, że w pewnym momencie przestajecie widzieć fotografa a zaczynacie dobrze się wspólnie bawić!!!

Ile czasu czekamy na gotowe zdjęcia z sesji?

W przypadku ślubu czas na dostarczenie pełnej galerii to zazwyczaj 90 dni. Jeśli chodzi o innego rodzaju sesję (narzeczeńska, rodzinna, portretowa) czas oczekiwania to 4 tygodnie. Czas ten poświęcam na wybranie najlepszych ujęć, poddaję je mojej autorskiej edycji.

W jakiej formie otrzymamy gotową usługę?

Tworzę dla Was indywidualną galerię internetową, którą możecie wysłać do rodziny czy przyjaciela w każdą część świata. Wszystkie zdjęcia w pełnej rozdzielczości nagrywam na drewniany pendrive, który wraz z odbitkami trafia do pięknej, drewnianej skrzyneczki.

Czy możemy u Ciebie zamówić album ślubny?

Możecie dodatkowo zamówić u mnie tzw. Foto księgę. Jest to album ze specjalnie przygotowanymi przeze mnie projektami stron. Księga ta ma grube, twarde i bardzo trwałe karty. Okładkę możecie dobrać wg własnych preferencji co do koloru czy też faktury materiału. Dodatkowo może być grawer z imionami czy datą.

Czy musimy zapewnić fotografowi transport i nocleg?

Jeśli o mnie chodzi to przemieszczam się własnym autem. Koszt dojazdu zazwyczaj doliczam 1 zł/km. W odleglejsze miejsca docieram pociągiem, busem, samolotem – zwrot kosztów biletu. Co do zapewnienia noclegu – jest to konieczne jeśli pracuję 150 km od Lublina.

Czy możemy załatwić wszelkie formalności drogą mailową?

Czy możecie podpisać ze mną umowę przez internet? Oczywiście. W obecnych czasach jest to bardzo częsty proceder. Pary pracują poza miejscem, gdzie ma się odbyć wesele, często za granicą. Jest to zrozumiałe, że najlepszym wówczas kontaktem jest droga mailowa.

Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów współpracy ja wysyłam draft umowy do przejrzenia, wydrukowania, podpisania i odesłania do mnie.

Czy musimy wpłacić zadatek podczas podpisania umowy?

Tak. Jest to jeden z zapisów na umowie, że zadatek płatny jest w dniu podpisania umowy. Wysokość zadatku wynosi najczęściej 20% całej kwoty. Pozostała kwota za usługę płatna jest przy odbiorze gotowej usługi.

Jak możemy zarezerwować u Ciebie termin na swój ślub?

Jedyną drogą na pewną rezerwację terminu jest podpisanie umowy w płacenie zadatku. Fotografuję sam więc dany termin przypisany jest tylko dla jednej pary.

Czy robisz zdjęcia na weselach za granicą?

Dla każdego fotografa – ślub za granicą to niesamowita przygoda i sposób na świeże spojrzenie na reportaż ślubny. Za granicą zazwyczaj są inne obyczaje. I to właśnie sprawia, że pojawia się adrenalina. Osobiście uwielbiam takie nowe doświadczenia. Bez problemu porozumiewam się w języku angielskim.

Jak duże doświadczenie masz w fotografii ślubnej?

Bardzo duże. Na ślubach i weselach fotografuję już ponad 20 lat. Pod szyldem własnej marki czyli BRACIA STUDIO fotografuję od 2005 roku. Wykonałem około 800 fotoreportaży i tyle samo albo więcej sesji ślubnych. Żeby być “na czasie” biorę czynny udział w spotkaniach branżowych, targach itp. Jestem też szkoleniowcem. Prowadzę autorskie warsztaty dla fotografów ślubnych z całej Polski.

Czy możemy negocjować cenę?

Oczywiście. Wyślij zapytanie. Wszystko zależy od tego – co, gdzie, kiedy?

Co się stanie jeśli zachorujesz lub będziesz miał jakiś wypadek?

W przeciągu wieloletniej kariery (odpukać…) jeszcze nigdy mi się to nie zdarzyło. Ale jeśli miałoby się zdarzyć to wówczas zapewniam zastępstwo fotografa, który jest na tym samym poziomie technicznym i pracuje w podobnym stylu. Staram się podesłać klika propozycji do wyboru. Ostateczna selekcja zdjęć oraz edycja należy do mnie. Dbam tak jak zwykle o spójność całego materiału.

Mamy dodatkowe pytania.

Jeśli macie dodatkowe pytania na które nie znaleźliście tutaj odpowiedzi zapraszam do KONTAKTU poprzez wypełnienie formularza lub dzwońcie bezpośrednio do mnie; 501789456